HS portál – montáž

HS portál – montáž

Náš národ je proslavený zlatými českými ručičkami, a tak se i v současné době najde dost kutilů, kteří dávají přednost udělat si spoustu věcí sami. Své o tom vypovídá i stále velký počet lidí, kteří staví svépomocí. Ale i pokud byste si chtěli na montáž HS portálu najmout firmu, není od věci znát celý proces a co je k němu potřeba.

KSK HS portál jsou zdvižně-posuvné dveře, které ve světě dveří nemají konkurenci

Jak celá montáž HS portálu probíhá?

Sepsali jsme stručný návod, jak usadit HS portál krok za krokem:

  1. Nejprve je nutné HS portál přesně zaměřit. Musí se pamatovat na to, že min. šířka stavebního otvoru pro HS portál je 2050mm a více.
  2. HS portál je z výroby opatřen purenitovým podkladovým profilem nebo rozšiřovacím profilem. Ten sahá až na hrubou podlahu a podpírá v celé své výšce práh.
  3. Na požadavek zákazníka se provádí i utěsnění spáry. Rám portálu se z interiérové strany oblepí parotěsnou fólií a z exteriérové strany paropropustnou fólií. V rozích je nutno pamatovat na tzv. uši, aby bylo možné v otvoru fólii správně nalepit.
  4. Konečně dojde na osazení HS portálu. Ten se usadí do otvoru a vyrovná do vodováhy.
  5. Na rám HS portálu s nalepenou fólií se našroubují kotvící páskové kotvy. Ty by měly být nerezové nebo žárově zinkované. Tloušťka by měla být min. 1,5 mm. Současně by kotvy měly být ohebné, aby byly schopné překlenout prostor připojovací spáry. Umístění páskových kotev je přesně definováno kotevním schématem.
  6. K zajištění odpovídající stability rámu HS portálu se ukotví jeho svislá část v místě zámku turbošrouby skrz rám. A to v otvorech v zamykací liště.
  7. Ve spodní části dveří se zafixování provede pomocí kotev, které se vrtají do hrubé podlahy a purenitové desky.
  8. Po ukotvení HS portálu se aplikuje nízkoexpanzní pěna z vnitřní a podle potřeby i vnější strany, aby byl dokonale vyplněn celý prostor připojovací spáry. Po zapadnutí se pěna neořezává, ale zamačkává do prostoru připojovací spáry a provede se nalepení parotěsné a paropropustné fólie. Pro zvýšení přilnavosti fólie se aplikuje na ostění sprej s označením aerosol primer.

Na co nezapomenout

Chcete vědět, na co si při montáži HS portálu dát pozor? Dopředu se musíte rozhodnout, zda montáž HS portálu bez PURENITu, a tedy s podezdívkou, nebo využít stavebního materiálu PURENIT. Pro dřívější typy vstupních dveří či francouzských dveří, které vážily řádově do 150 kg, byly podezdívky z YTONGu či QPORu dostačující. Pro zdvižně-posuvné HS portály s váhou i kolem jedné tuny už to nestačí a hrozí rozdrcení tvárnic. Tato hrozba se dá vyřešit tzv. „podbetonováním“, ale ač je beton velmi tvrdý materiál, má také svá omezení. Např. v mínusových teplotách může beton popraskat. Z toho důvodu se nejčastěji využívá právě PURENITu, který má vysokou nosnost, tepelnou odolnost, je stabilní a tvarostálý.

 

Řešit svépomocí, nebo od firmy?

Při montáži HS portálu svépomocí musíte zajistit dostatek lidí i potřebnou techniku, bez které se neobejdete. Nejnáročnější je přemístění HS portálu na místo a umístění skla:

  • Na umístění HS portálu je potřeba alespoň šest lidí. Nezapomeňte, že HS portál je hodně těžký, už jen samotný rám může vážit cca 200 kg. Problémem tak může být i jeho přemístění z nákladního auta, které ho přiveze, do domu. K tomu se využívá podlážek a fošen, dejte si také pozor, abyste neprodřeli hydroizolaci základové desky. Přesun HS portálu je tak velice náročný a fyzicky namáhavý.
  • Poté, co je rám umístěn a pevně uchycen, následuje jeho zasklení. K tomu se používá speciální manipulační technika, protože se jedná o velké a velmi těžké sklo. Jedná se o malý pásový jeřáb se čtyřmi gumovými přísavkami, které se pomocí podtlaku vyvolaného kompresorem pevně přisají ke sklu. Sklo je pak umístěno na speciální podložky přímo do rámu okna. Následně se sklo upevní pomocí okenní lišty.

Při montáži zkušenou dodavatelskou firmou si ušetříte spoustu starostí i času. Po správně provedené montáži HS portálu není třeba posuvné dveře nijak seřizovat. Tím se také vyhnete případným nepřesnostem, které mohou v budoucnu způsobit zbytečné problémy.

Jak dlouho trvá montáž HS portálu?

Jedná se o pomalou a časově náročnou práci. Ze zkušeností můžeme říct, že montáž HS portálu zabere cca 5 hodin práce.

Kolik montáž HS portálu může stát?

Výsledná cena montáže HS portálu se odvíjí jednak od velikosti portálu, zvoleného materiálu rámu a skel,  jednak od složitosti montáže. Cena montáže se někdy může uvádět už v ceně samotného HS portálu. Pohybuje se kolem pěti tisíc. Když vezmete v úvahu cenu samotného HS portálu, náročnou manipulaci vzhledem k jeho velikosti a váze, kdy potřebujete několik lidí na pomoc (plus techniku), vychází cena montáže, kterou vám provede odborná a zkušená firma, jako opravdu malá položka do vašeho rozpočtu.

Poptat HS portál i s montáží