Dotace nová zelená úsporám light na okna a dveře

Nová zelená úsporám Light je šance pro důchodce a další nízkopříjmové skupiny, jak si vylepšit bydlení a ušetřit za vytápění, jehož ceny neustále rostou. Jako pomoc pro tyto nejohroženější skupiny obyvatel vytvořilo Ministerstvo životního prostředí nový dotační program. Vyčlenilo 1,5 miliardy korun, aby sociálně slabším lidem s příspěvky na bydlení uhradilo celou částku za stavební úpravy, jako je právě výměna oken. Nová zelená úsporám 2023 umožnuje seniorům, invalidům a samoživitelům získat až 150 000 korun pro zateplení svých domovů.

Výměnou netěsnících oken a dveří lze zabránit až 25 % tepelných ztrát. Kvalitní plastová a hliníková okna zamezí úniku tepla do okolí trvale sníží energetickou náročnost budovy. Tato investice má tedy rychlou návratnost a cenově se vyplatí do budoucna, zvláště v době zdražování. Díky dotacím je nyní dostupná i pro vás.

Plastová okna Softline 82

Startuje Nová zelená úsporám Light! Získejte nová okna pro vaše bydlení

U KSK-System můžete využít této light verze Nová zelená úsporám, která byla spuštěna 9. 1. 2023, a vyměnit svá stará okna za nová. KSK okna a dveře splňují maximální izolační podmínky s jasně měřitelnými výsledky v zátěžových testech.

Vyměnit lze jen některá okna (stará, kudy utíká nejvíce tepla), nebo všechna okna, plus vchodové dveře. Nová zelená úsporám Light stanovuje jen čtyři základní podmínky, které stačí splnit, a ušetříte nejen na nákladech na pořízení nových oken, ale i následně na vytápění svého bydlení. Není to nic složitého, ukážeme vám, jak na to.

Pro koho je nová dotace určena?

Pro nízkopříjmové domácnosti. Konkrétně je specifikovaná jako Nová zelená úsporám Light pro důchodce, invalidní důchodce 3. stupně a osoby pobírající příspěvek na bydlení. 

Jaké podmínky musím splňovat?

Abyste si mohli zažádat o dotaci, musíte být vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu a prokázat čerpání příspěvku na bydlení nebo důchodu.

Jak získám dotaci na okna?

Žádost o dotaci – Nová zelená úsporám Light okna – se podává elektronicky přes Agendový informační systém Státního fondu životního prostředí. Proto si musíte zřídit elektronickou identitu občana, pokud ji ještě nemáte. Poté už můžete vyplnit formulář k dotaci Nová zelená úsporám Light. O dotaci NZÚ Light na dveře žádáte úplně stejným způsobem.

Kde najdu formulář? A jak to celé proběhne?

Nová zelená úsporám (NZÚ) Light návody, jak vyplnit formulář, najdete na stránkách dotace. Ale i bez jejich pročtení je to velice jednoduché:

  1. Klikněte na Nová zelená úsporám Light přihláška (nebo si otevřete web Nová zelená úsporám Light a klikněte na ikonku Podat žádost vpravo nahoře na těchto webových stránkách).
  2. Zaregistrujte se a poté se pusťte do vyplňování formuláře.

Pokud si stále nejste jistí, na webu je k dispozici také video. Pokud vám návod nevyhovuje, využijte pomoci odborníků.

Kdo mi s tím případně pomůže?

Jestli si nevíte rady a nemáte si od koho nechat poradit, obraťte se na odborníky z Místních akčních skupin (MAS) či na energetické poradenství EKIS – to je bezplatná služba pro veřejnost, která podporuje zavádění energetických úspor a obnovitelných zdrojů. Tito poradci vám pomohou s výběrem vhodných opatření, podáním žádosti i s jejím doložením.

Kolik stojí vyřízení dotace?

Vyřízení je bezplatné. Zcela zdarma.

Co budu k vyřízení dotace potřebovat? 

Seznam Nová zelená úsporám Light (podmínky tvoří jen čtyři dokumenty):

  1. Fotodokumentace, která zaznamená stav před započetím realizace úsporných opatření.
  2. Dokument dokazující vaše vlastnictví bankovního účtu.
  3. Dokument, kterým prokážete čerpání příspěvku na bydlení nebo důchodu.
  4. Zpráva o navrhovaných opatřeních, což je odborný posudek, jehož vzor najdete na webových stránkách programu. Ten musí být potvrzen odborníkem z Místní akční skupiny či zástupcem energetického poradenství EKIS.

 

Dotace Nová zelená úsporám Light na okna a dveře: podmínky pro rodinné domy | Plastová okna Softline 82

Jak to pokračuje?

O žádosti rozhoduje ministr životního prostředí, který vydá rozhodnutí. V něm stanoví individuální podmínky podpory, tzn. výše a forma podpory, účel využití, lhůty a způsob čerpání prostředků. Po vydání kladného rozhodnutí můžete začít čerpat dotace.

Do 12 měsíců od dne tohoto rozhodnutí pak musíte doložit tyto dva dokumenty:

  1. Zprávu o provedených opatřeních – vzor a pokyny najdete na stránkách Nová zelená úsporám Light, ta musí být potvrzená členem MAS nebo EKIS.
  2. Fotodokumentaci výsledné podoby provedené realizace.

Kolik mi dotace NZÚ Light může ušetřit?

Na zateplení rodinného domu můžete pomocí této dotace Nová zelená úsporám Light získat celkem až 150 000 Kč

  • Na jedno okno můžete čerpat až 12 000 Kč
  • Na vstupní dveře pak až 18 000 Kč.

Kdy končí dotace Nová zelená úsporám Light?

Příjem žádostí končí 31. 8. 2024 nebo do vyčerpání peněz. Stačí jen vyplnit přihlášku a o výměnu oken a dveří se už postaráme my.