Jak na údržbu a seřízení plastových oken svépomocí

Jak se starat o plastová okna?

Údržba plastových oken vyžaduje především čištění a mazání. Čistit byste měli nejen skla, ale i celý rám. K tomu stačí klasické čisticí prostředky, jako je běžný saponát, hadr, čisticí prostředek na skla a hadřík na leštění. Rámy nečistěte nasucho, prach může poškrábat sklo, rámy a křídla. Nezapomeňte vyčistit i vnitřky rámů oken a zkontrolovat odtokové otvory, které by měly být průchozí. A vyčistěte i těsnění.

Součástí pravidelné údržby je také namazání a seřízení oken. Správné seřízení a mazání plastových oken prodlouží životnost vašich oken až o desítky let.

Co všechno si zaslouží pravidelnou péči u oken?

Pečovat byste měli zejména o panty, kování a těsnění. Správné seřízení oken může znít jako jednoduchá záležitost a internet je plný různých návodů, jak na to. Ale pokud chcete mít jistotu, že je to uděláno správně, raději to svěřte odborníkům. Neodborným zásahem můžete napáchat mnoho škody.

Které části oken je třeba promazat?

Mazání kování plastových oken provádějte alespoň dvakrát do roka. Není to nic složitého a se správnými prostředky to zvládne každý. A jednou za rok byste měli namazat i těsnění.

Co k tomu budu potřebovat? Jaký olej zvolit?

Pokud potřebujete vědět, jak a čím namazat panty, poradíme vám jednoduchý postup. Silikonový olej je na mazání plastových oken nejpraktičtější ten ve spreji (použít můžete také olej na šicí stroje).

  Před samotnou aplikací mazacího oleje důkladně očistěte kování hadříkem.

  Zasuňte klikou trny kování do rámu křídla a olej aplikujte tam, kde jsou zasunuty trny kování.

  Nyní pusťte kliku. Několikrát zasuňte a vysuňte trny klikou, aby se olej dostal do všech míst kování.

Kdy mazat? Až se ozývají různé zvuky, nebo průběžně? Určitě pravidelně, doporučujeme dvakrát do roka. Díky průběžnému mazání pantů plastových oken prodloužíte bezchybnou funkčnost oken na několik desítek let.

Jak a čím namazat těsnění?

Nezapomínejte čas od času zkontrolovat stav těsnění u oken. Mělo by být čisté a pružné, aby zajišťovalo optimální izolaci. Můžete provést zkoušku pružnosti. A to tak, že těsnění zmáčknete a jakmile jej pustíte, mělo by se vrátit do původního stavu. Pokud na těsnění objevíte nějaké vady (může být ztrouchnivělé nebo vytržené), vyřešte to hned. Kvůli narušenému těsnění vám bude plastovými okny táhnout, a dokonce zatékat. Pro jeho delší životnost ho jednou do roka přetřete speciálním přípravkem na těsnění. Nejvhodnější mazání na těsnění u plastových oken je glycerin nebo silikonový olej.

Kdy měnit těsnění u plastových oken? Po jaké době?

Rozhodně tehdy, když přestává plnit svou funkci. Pokud zjistíte, že těsnění je v některých místech ztrouchnivělé, ba dokonce vytržené. V případě, že byste to neřešili, můžete si zadělat na mnohem vážnější problémy a následné řešení se zbytečně prodraží. Výměna špatného těsnění není finančně náročná, ale je lepší ji svěřit odborníkům. Pokud byste se do toho chtěli pustit sami, museli byste znát jeho typ, profil a tuhost.

Těsnění vyrobeno z kvalitních materiálů vydrží deset až dvacet let. Mazání gumového těsnění oken a jeho čištění může prodloužit jeho životnost. Stojí to jen nějaký čas, ale ve finále vám to ušetří i peníze. 

Co dělat, když netěsní plastová okna?

Netěsnící okna nejsou nic příjemného, teplo vám utíká ven, roste spotřeba energie, a navíc se poškozuje rám okna. V první řadě musíte zjistit, kudy vám proudí vzduch a v jakých místech plastové okno netěsní:

  1. mezi sklem a křídlem,
  2. mezi rámem a ostěním,
  3. mezi křídlem a rámem.

Ad 1.) Jestli profukuje mezi sklem a křídlem, je nutná pomoc odborníka, protože opravu vyžaduje upevnění skla. Oprava probíhá na místě. Servisní technik okno odlištuje a vytáhne sklo z křídla, aby ho mohl znovu vypodložkovat. Poté sklo usadí zpět do rámu a zalištuje.

Ad 2.) V případě, že okna netěsní mezi rámem a ostěním, se může jednat o popraskanou omítku. Spáry můžete zatmelit nebo vyplnit PUR pěnou. Je ale také možné, že okno netěsní vinou nekvalitní montáže a problém se bude opakovat. V takovém případě už musíte osekat zdivo v okolí rámů, odstranit zbytky staré pěny a prostor vyplnit kvalitním izolantem.

Ad 3.) Pokud k proudění vzduchu dochází mezi křídlem a rámem, může být na vině špatné těsnění, nesprávné seřízení okna, či deformace křídla nebo rámu okna. Výměna těsnění není nic náročného, ale větší deformace okna už mnohdy vyžadují výměnu celého okna.

Jak často seřizovat okna?

Okna byste měli zkontrolovat a nejlépe i seřídit alespoň jednou za rok. Záleží na jejich využívanosti a v jakém prostředí se nachází. V ideálním případě takto předejdete problémům s otevíráním. Většina uživatelů se k seřízení oken uchýlí až poté, co drhne otevírání plastového okna. Pomoc odborníka se v tomto případě určitě vyplatí, protože optimálně nastavená křídla oken zajišťují ideální těsnost a izolaci proti hluku.

Co tedy dělat, když okna drhnou?

Když zjistíte, že vám plastové okno drhne dole o rám, zkontrolujte nejdříve, zda plynulému otevírání a zavírání okna nebrání nějaké nečistoty nebo překážky. Jaké mohou být další příčiny drhnutí plastových oken?

  U novostaveb je časté sedání oken a celé stavby.

  Pokroucené profily.

  Poškozené kování.

  Roztažnost vlivem počasí.

  Neseřízené okenní kování.

Doporučujeme řešit tento problém zavčasu, protože i nepatrné drhnutí může časem nezvratně porušit okno. I když na internetu najedete spoustu návodů, jak na seřizování oken, pokud chcete mít jistotu, že seřízení proběhne správně, obraťte se na odborný servis. Neodbornou manipulací můžete zavírání okna ještě více poškodit.

Nejprodávanější KSK plastová okna

Pořídili jste si okna a chcete, aby vydržela co nejdéle a vypadala jako nová? Aby se pohodlně otvírala a zavírala, aby dokonale těsnila a izolovala před hlukem zvenčí, ať se vaše investice do nich co nejvíce zúročí? Potom nezapomínejte na údržbu. Údržba kvalitních plastových oken není nijak časově ani finančně náročná. Navíc ta správná péče se vám rozhodně vyplatí.