Okno není pouze skleněná výplň. Tvoří ho také rám, kování, těsnění a další součástky. A to všechno něco váží. Mají-li okna správně fungovat, snadno se otvírat i zavírat, neprohýbat se pod vlastní vahou, musí být profil rámu vyrobený z kvalitního materiálu.
Představte si, že chcete z obchodu odnést těžký nákup, a prodavačka vám ho vloží do tenkého mikrotenového sáčku. Jak daleko myslíte, že budete schopni nákup donést? Je zřejmé, že s igelitovou taškou by to šlo výrazně lépe. Důvodem je v obou případech pochopitelně tloušťka použitého materiálu. A v případě profilů, sloužících k výrobě plastových oken, je to stejné. I tam rozhoduje o kvalitě a funkčnosti tloušťka materiálu. Roli při tom hraje každá desetina milimetru. Když si uvědomíte, co všechno musí rám okna unést, uvědomíte si zároveň, jak důležité jsou tyto údaje pro kvalifikované rozhodnutí při jeho výběru.
Pro lepší příklad můžeme vše demonstrovat na rozdílu mezi profily třídy A a B. Třída A má tloušťku vnějších stěn 3 mm (± 0,2 mm), zatímco třída o stupeň nižší může nabídnout pouze tloušťku 2,7 mm. Díky použití většího množství materiálu u profilů třídy A je pak plocha svaření o 10 až 15 % větší, než už rozměrově srovnatelných profilů třídy B. A podobné rozdíly najdete i v ostatních parametrech určujících pevnost rámu.
Profily třídy A mají o 15 – 20 % vyšší pevnost v rozích, než profily třídy B. Výhodou silnostěnných profilů je i lepší stabilita a delší životnost. Vyšších hodnot dosahují také v pevnosti šroubových spojů, která hraje důležitou roli při posuzování bezpečnosti a celkové spolehlivosti oken*. Větší tloušťka profilu ovlivňuje také ohybovou tuhost oken. Profily A vykazují o 10 % vyšší odolnost při náporech větru (zatížení v kolmém směru) a až o 25 % vyšší odolnost při zatížení vlastní váhou okna nebo hmotností zasklení (zatížení ve svislém směru) než profily o třídu nižší.
„Vysoké nároky na kvalitu okenních profilů klade i vývoj trendů v architektuře. Nejčastěji se to projevuje při projektování velkoryse řešených skleněných ploch s důrazem na prosvětlení interiéru. Velikost skleněných výplní v takovém případě zásadním způsobem zvyšuje celkovou hmotnost okenního křídla a klade tak mnohem vyšší nároky na stabilitu okenní konstrukce,“ konstatuje Jiří Janošek, výrobní ředitel firmy KSK-System a dodává: „stejné je to i v případě projektů, kde jsou z důvodu tepelné izolace, bezpečnosti či potřeby odhlučnění některých prostor, využívána trojskla. Jejich podíl při výrobě oken a dveří stále roste a tím i riziko problémů vyplývajících z vysoké hmotnosti skel. V obou případech je možné těmto problémům předcházet využitím konstrukčně vyztužených profilů třídy A.“
Certifikace ISO 9001 a značka kvality RAL, odpovídající kategorii A dle evropské normy EN 12608 jasně dokládají, že v kvalitě výroby jsou silnostěnné profily stále technologickou špičkou. Společnost VEKA AG navíc investuje do výroby profilů dle vlastních standardů stanovených nad rámec požadavků normy. A to především se zaměřením na rozměrovou přesnost profilů a minimální toleranci při výrobě.
Tloušťka profilu plastového okna JE jedním z nejdůležitějších parametrů při posuzování jeho kvality. Proto se u svého dodavatele ptejte na to, jaká je síla vnější stěny profilů, ze kterých jsou okna vyrobena. Rozhodujete totiž o tom, jak dlouho a jak dobře vám budou vaše plastová okna sloužit.
* Z tenkostěnných profilů se šrouby kování vytrhnou snáze.